Gdzie można spotkać białuchę, co w Indiach jedzą na śniadanie, jak wygląda bal tatarski, czy istnieje dom w kształcie gruszki i co się wycina na Kurpiach? Te i inne tajemnice odkrywają książki, które zaraz Wam przedstawię. Idealne dla małych podróżników i wszystkich ciekawych świata. Dla tych, którzy lubią pytać, rozmawiać i odkrywać.
(wpis z lutego 2019)
1.” To My Dzieci Świata”- tekst Eliza Piotrowska, ilustracje Hubert Grajczak, Centrum Edukacji Dziecięcej
Ta książka od kilku miesięcy jest jedną z naszych ulubionych. Przeglądamy ją niemal każdego dnia.
Nie znajdziemy tu długiego tekstu. Raptem kilka słów wprowadzenia, by przedstawić dzieci, które za chwilę wyruszą w podróż i… zaczyna się wielka przygoda.
Na każdych kolejnych dwóch stronach poznajemy nowe państwo i jego mieszkańców. Charakterystyczne zabytki, czasem zwyczaje, coś z czego słynie dane miejsce, tamtejszą przyrodę, smaki czy powiedzonka. Przy ilustracjach mamy jedynie chmurki z krótkim tekstem (zwykle jedno, czasem dwuzdaniowym). Nic więcej. Trochę jak komiks, tylko sami decydujemy, od której strony czy scenki rozpoczniemy czytanie.
Teksty to zazwyczaj krótkie dialogi – powitania, nawiązania do tradycji, znanych miejsc czy osób, krótkie wyjaśnienia. Zdarzają się też krótkie rymowanki (np. „Oto greckie smakołyki-ser, oliwki i tzatziki” czy „Oto jest papirus, Panie, skoro w planach masz pisanie”). I tak podróżujemy do Włoch, Rosji, na Madagaskar, do Sudanu, Egiptu, Indii, Czech, Niemiec, Grecji, Brazylii, Australii czy Polinezji.
Książka do kupienia TUTAJ – KLIK
2. „Pucio na wakacjach”, Marta Galewska-Kustra, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
U Pucia zaczynają się wakacje. Ciocia przyjeżdża specjalnym autem, a cała rodzina wyrusza w podróż. Rodzice urządzają obóz nad jeziorem, a dzieci mają okazję pierwszy raz spać w namiocie.
Są wycieczki rowerowe, grzybobranie, zabawy w wodzie, piknik, budowanie szałasu i wycieczka do skansenu. Jest też podróż nad morze i zabawy w piasku, kąpiele, zbieranie muszelek, zwiedzanie latarnii morskiej i rejs statkiem. W sam raz dla małych podróżników.
PS. To nasza pierwsza przygoda z Puciem. Antkowi tak się spodobał, że na pewno sięgniemy też po inne części 🙂
Książka do kupienia TUTAJ – KLIK
3. „Mapy”, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Wydawnictwo Dwie Siostry
Ta książka zdobyła już tyle nagród i została doceniona w tylu różnych miejscach świata, że można powiedzieć o niej „kultowa”.
Genialne ilustracje, przepiękne wydanie i opisy, które przybliżają nam 42 kraje i 6 kontynentów.
Na każdej stronie znajdziemy mnóstwo szczegółów i ciekawostek, dotyczących m.in. fauny, flory, zabytków, kuchni czy zwyczajów danego miejsca. Są liczby, flagi i cała masa fascynujących informacji, które można odkrywać razem z dzieckiem.
Antek dostał „Mapy” jako 3,5 latek i uwielbia przeglądać je z tatą wieczorami. Ma swoje ulubione strony i zwierzęta – rybę białuchę czy kaczkę lodówkę.
To książka DOSKONAŁA na prezent – nawet dla młodszych dzieci (maluchy lubią wyszukiwać na stronach różne szczegóły – np zwierzątka, drzewka czy domki) i posłuży na wiele, wiele lat.
Książka do kupienia TUTAJ – KLIK
4. „Oto jest Rzym”, „Oto jest Monachium” – tekst i ilustracje: Miroslav Šašek, Wydawnictwo Dwie Siostry
„Oto jest” to 18-tomowa seria książek dla dzieci czeskiego autora i ilustratora, która zachwyciła świat w latach 60-tych. Wszystko zaczęło się od „Oto jest Paryż”, a dwa kolejne tomy – „Oto jest Londyn” i „Oto jest Nowy Jork” – zdobyły przyznawany przez „New York Times” tytuł Najlepszej Książki Ilustrowanej Roku (w latach 1959 i 1960).
„Oto jest Rzym” zabiera nas w podróż do stolicy Włoch. Co tam znajdziemy? Zatłoczone place, studentów teoloogii w kolorowych sutannach, starożytne ruiny i piękne kościoły. Wszystko okraszone świetnymi ilustracjami (uwielbiam takie „oldskulowe” klimaty) i wzbogacone na końcu małym dopowiedzeniem, jak niektóre z wymienionych w książce rzeczy wyglądają aktualnie.
Co znajdziemy w „Oto jest Monachium” ? Kiełbaski, mydelniczki, orkiestrę dętą, piwo i precle:) Są muzea, place, kościoły, najstarsze budynki i galerie sztuki. Są też tłumy bawiące się na Oktoberfeście i panowie w skórzanych spodenkach, z piórkiem w kapeluszach. Na końcu także aktualizacja, czyli Monachium dziś.
Podsumowując: Fantastyczna seria, z niesamowitym klimatem. Świetna, by odkrywać z dzieckiem najpiękniejsze miasta (choć np. Rzym ze względu na ilość nazw czy faktów historycznych lepiej sprawdzi się u ciut starszych dzieci).
Tak czy inaczej – te książki są tak cudne, że warto mieć choć jedną z nich na półce (a jak dotąd Wydawnictwo Dwie Siostry wydało 6 z 18 tomów). Wybierzcie więc miasto, które najbardziej Was interesuje i …wyruszcie w czytelniczą podróż.
Niżej kilka ilustracji ze środka:
„Oto jest Rzym” do kupienia TUTAJ – KLIK
„Oto jest Monchium” – do kupienia TUTAJ-KLIK
Pozostałe z serii:
Oto jest Paryż – TUTAJ – KLIK
Oto jest Wenecja – TUTAJ – KLIK
Oto jest Londyn – TUTAJ – KLIK
Oto jest Nowy Jork – TUTAJ-KLIK
5. „Indie. W drodze do szkoły”, Anna Obiols i Subi, Wydawnictwo Święty Wojciech
To jedna z ukochanych opowieści mojego 3,5 -letniego syna. Kupiliśmy ją na Targach Dobrej Książki we Wrocławiu i totalnie skradła serce Antkowi. Na pierwszej stronie poznajemy 7-letniego chłopca Ramdżeda, który „mieszka w Indiach w kraju MONSUNÓW”. Dowiadujemy się o której godzinie wstaje, co je na śniadanie, dlaczego zawsze prawą ręką i jak wygląda jego droga do szkoły.
Za Ramdżedem i jego małpką Gigi podążamy indyjskimi uliczkami, mijając święte krowy, bazary z egzotycznymi owocami i przyprawami, farbiarnię, słonie, hinduskie świątynie, miejscowych tkaczy a nawet zaklinacza węży. Poznajemy ciekawostki i związane z Indiami zwyczaje.
Świetna książka o niezwykłym miejscu. W sam raz dla małych odkrywców. Dla starszych też, bo czytanie opowieści o Ramdżedzie sprawia przyjemność także nam – rodzicom (jesteśmy wielkimi fanami tamtejszej kuchni i kolorów, a indyjskie smaki goszczą na naszym stole średnio raz w tygodniu).
PS. W serii ukazały się także Stany Zjednoczone, a w podróż po tamtych rejonach zabiera nas Patrick – fan deskorolki i koszykówki, który do szkoły jeździ autobusem.
„Indie. W drodze do szkoły” – do kupienia TUTAJ – KLIK
„Stany Zjednoczone. W drodze do szkoły” – znajdziesz TUTAJ-KLIK
6. „Momo nie lubi podróży”, Beata Sadowska, Wydawnictwo Znak Emotikon
Przygody psa Momo, fana kiełbasek i drzemek, który choć nie lubi podróży, wyrusza w nieznane ze swoimi właścicielami, którzy podróże kochają. Dzielny rodezjan odwiedza Zakopane, pływa łódką w Grecji, podziwia Mont Blanc, odkrywa Japonię, hasa po mongolskich stepach i odwiedza Seul, poznając nowe miejsca, zwyczaje i smaki. Przekonuje się też, że podróże naprawdę da się lubić.
Książka do kupienia TUTAJ – KLIK
7. „D.O.M.E.K.”, Aleksandra Machowiak Daniel Mizieliński, Wydawnictwo Dwie Siostry
To nie jest książka o podróżach, ale zdecydowanie dla odkrywców. I to nie tylko małych. Dzięki niej poznajemy najciekawsze domy z różnych stron świata. Odwiedzamy kanadyjski dom orzeszek, australijski dom zygzak, japoński domek do picia herbaty i dom jajko czy holenderski dom gruszkę. W sumie 35 najciekawszych przykładów istniejących domów z całego świata.
Wszystkie są zaznaczone na mapie, na początku książki znajdziemy też krótkie wprowadzenie i legendę. Dzięki ilustracjom i opisom poznajemy nie tylko domki, ale także ich historię i twórców. „Pokażemy wam, jak różne mogą być domki i jak bardzo dziwaczne pomysły mają architekci. Poznacie domy, które mają być praktyczne, i domy, w których funkcjonalność została zepchnięta na drugi plan, a najważniejsza jest zaskakująca konstrukcja” – czytamy we wstępie.
Fantastyczna książka dla wszystkich ciekawych świata, z której wiele nauczą się także dorośli. Zdobyła tytuł książki roku 2008 Polskiej Sekcji IBBY. (O TYM, CO TO JEST IBBY I KTO ZDOBYŁ NAGRODY W 2018 ROKU PISAŁAM W TYM TEKŚCIE – KLIK)
Uwaga: W tej serii ukazała się także książka „O.G.R.Ó.D.” Ewy Kołaczyńskiej, która zabiera nas w podróż po 42 najciekawszych, najpiękniejszych i najbardziej niesamowitych ogrodach z całego świata.
„D.O.M.E.K.” do kupienia TUTAJ – KLIK
„O.G.R.Ó.D.” do kupienia TUTAJ- KLIK
8. „Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur”, Dorota Majkowska-Szajer, Wydawnictwo Znak Emotikon
Tym razem Bolek i Lolek wyruszają w Polskę. Przemierzają nasz kraj, poznając smaki, zwyczaje czy stroje danego regionu. Obserwują pracę nad haftem kujawskim, próbują zrozumieć język kaszubski, smakują bałkańską pitę, podziwiają kwietne dywany, uczestniczą w balu tatarskim w Białymstoku, grają na koźle wielkopolskim, bawią się żywieckimi zabawkami, jedzą obiad na Górnym Śląsku i przymierzają łowickie pasiaki.
To fantastyczna podróż po 30 miejscach w Polsce, przybliżająca piękno i kulturową różnorodność. I choć tematy w książce są potraktowane skrótowo, a chłopcy dość szybko zmieniają miejsca pobytu, to jest to świetne źródło inspiracji i okazja, by wspólnie dalej zgłębiać interesujące zagadnienie.
Mamy w kraju tyle cudownych miejsc i skarbów do odkrycia, że aż chce się wyruszyć śladami Bolka i Lolka!
Książka do kupienia TUTAJ-KLIK
………………..
I na koniec jeszcze jedna propozycja. Kolorowanka, która ostatnio wpadła nam w ręce – „Polska do kolorowania. Z kredkami dookoła świata”.
Fajny patent dla tych, którzy lubią kolorować, a przy okazji mapy, województwa i najważniejsze zabytki danego regionu. Niżej kilka zdjęć:
Do kupienia TUTAJ-KLIK
To by było na tyle. Daj znać koniecznie w komentarzu, czy znasz te książki, albo jakie inne w tym temacie warto przeczytać.
A jeśli spodobał Ci się wpis, lub znasz kogoś, komu może się przydać – udostępnij go proszę dalej, bo trochę się nad nim napracowałam. Będzie mi miło, jeśli zostaniesz tu na dłużej;)
Uściski,
Klaudia
Żeby nic Cię nie ominęło – polub sisandkids.pl na Facebooku
i obserwuj nas na Instagramie. Tam najwięcej zdjęć z ciekawych miejsc, wydarzeń i relacje na stories.
No i zasubskrybuj kanał sisandkids.pl na YouTubie.
Więcej książkowych wpisów znajdziesz niżej:
Kultowe bajki naszego dzieciństwa cz.1
Kultowe bajki naszego dzieciństwa cz. 2
Najlepsze książki dla dzieci 1+
Najlepsze książki dla dzieci 2+
Najlepsze książki 2018 roku wg Polskiej Sekcji IBBY
Książki, które powinna przeczytać ciężarna
Leave A Reply