Spektakle, koncerty, wystawy, instalacje, otwarte podwórka animowane przez lokalnych artystów, kino plenerowe, gra miejska i nocny pochód z lampionami – te i inne atrakcje czekają na wszystkich, którzy w dniach 9-11 sierpnia wybiorą się do Chełmna (woj. kujawsko-pomorskie). Miasto, za sprawą Perspektywy – 9 Hills Festival, po raz czwarty zamieni się w królestwo sztuki, zapraszając do wielkiego świętowania mieszkańców i gości w każdym wieku. Jeśli nie wiecie, co robić w najbliższy weekend – spędźcie go w mieście nad Wisłą.
Niewielka miejscowość niedaleko Torunia, położona malowniczo na dziewięciu wzgórzach. Z pięknymi murami obronnymi, Ratuszem i gotyckimi kościołami. Chełmno – znane wielu jako miasto zakochanych – dla Ani i dla mnie to po prostu ukochane rodzinne miasto. To tu się urodziłyśmy, wychowałyśmy, to tu – jako dorosłe już kobiety – przeżywałyśmy przełomowe momenty. To tu zawsze chętnie i z wielkim sentymentem wracamy.
Jeśli Chełmna nie znacie, lub znacie tylko ze słyszenia, napiszę krótko – koniecznie tu przyjedźcie, bo to naprawdę urocze miasteczko. Ale to, co dzieje się w nim w sierpniu, za sprawą Perspektywy – 9 Hills Festival, mieszkańcy nazywają magią. Możecie jej doświadczyć już za chwilę, bo w dniach 9-11.08 odbędzie się tu czwarta edycja festiwalu, na którą serdecznie zapraszamy! Ci, którzy uczestniczyli w poprzednich, z niecierpliwością odliczają godziny do rozpoczęcia tegorocznej. Tym razem motywem przewodnim będzie sztuka widzenia.
Wyjątkowy zryw
Perspektywy – 9 Hills Festival, organizowany jest w Chełmnie od 2016 r. Scala wydarzenia z dziedziny teatru, filmu, muzyki, fotografii, historii, fantastyki i street artu i wpisuje je w przestrzeń i architekturę miasta. Zresztą sama nazwa festiwalu nawiązuje do dziewięciu pagórków, na których położone jest Chełmno.
– Koncerty, wystawy, spektakle i działania animacyjne wprowadzamy do kościołów, piwnic, kaplic i podwórek starego miasta. Czerpiemy z miejsca, w którym żyjemy i chcemy, aby także inni patrzyli na nie z ciekawej, niecodziennej perspektywy (stąd jeden z członów nazwy) – mówi w rozmowie z sisandkids.pl Klaudia Peplińska, rzeczniczka festiwalu.
Jak tłumaczy, szczególnym wyróżnikiem Perspektywy-9 Hills Festival jest aktywność mieszkańców w jego współtworzeniu.
– To wyjątkowy zryw społeczny. Zryw ludzi, zapaleńców, entuzjastów, którzy lubią miasto, w jakim żyją, znają jego potencjały, nieodkryte miejsca, i mają wystarczająco dużo siły i energii, aby te potencjały i miejsca odkrywać przed innymi. Co roku zmienia się motyw przewodni wydarzenia – w tym roku to sztuki wizualne, a twarzą każdej odsłony zostaje artystka z Chełmna. W tym roku to chełmińska fotografka Alicja Makowska – dodaje Klaudia Peplińska.
„Będzie dziać się magia”
– Pamiętam jak podczas pierwszej edycji festiwalu z niedowierzaniem patrzyłam na to co stało się z naszym miastem podczas jednego weekendu. Ogromnie liczyłam na drugą edycję, ale szczerze przyznam, że do końca nie wierzyłam, że to znowu może tak pięknie wyglądać. Nie zawiodłam się! Małe miasteczko przekroczyło magiczną granicę, otwierając swoje bramy dla sztuki, teatru, tańca, muzyki. A każda edycja zaskakuje jeszcze bardziej – mówi w rozmowie z sisandkids.pl Alicja Makowska.
Jak podkreśla, czwarta edycja będzie dla niej wyjątkowa. – Dostałam ogromną szansę stać się twarzą festiwalu i postaram się nie zawieść, chociaż to bardzo trudne zadanie. Od piątku w naszym mieście będzie dziać się magia, dlatego zachęcam Was do odwiedzenia Chełmna. Nie dla organizatorów czy artystów. Zróbcie to dla siebie, a gwarantuję, że będziecie odliczać czas do kolejnej edycji – zaprasza fotografka.
Specjalnie na festiwal, Alicja Makowska przygotowała wystawę „Wykadrowani”, którą będzie można oglądać przez cały czas trwania 9 Hills, przy ulicy Wałowej. To zbiór 38 portretów mieszkańców Chełmna, w różnym wieku. – Chciałam, żeby każdy te portrety odebrał tak jak chce i zobaczył w nich to, na co pozwala mu wyobraźnia – mówi Alicja Makowska.
Z kolei w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, będzie można obejrzeć zdjęcia Rafała Skoczylasa – dokumentujące poprzednie edycje festiwalu.
Koncerty, spektakle, instalacje
Co jeszcze znajdziemy w programie tegorocznej edycji festiwalu?
Oferta jest tak bogata, że wymienię tylko niektóre z wydarzeń (po szczegółowy plan odsyłam na stronę Perspektywy-9 Hills Festival).
Dla fanów muzyki – jazz, klasyka i muzyka elektroniczna. Wystąpią m.in. koncertująca po raz drugi w Polsce kubańska pianistka jazzowa Marialy Pacheco; sekstet wokalny muzyki współczesnej proMODERN („proMODERN Shakespired”), pianista i kompozytor jazzowy Paweł Kaczmarczyk („Kaczmarczyk vs. Paderewski. Tatra”), najnowsze trio perkusisty i kompozytora Rafała Gorzyckiego oraz męsko-żeńska, etniczno-elektroniczna kooperacja – Babadhati.
Wśród propozycji teatralnych, m.in. Teatr Biuro Podróży (ze spektaklem „Silence – Cisza w Troi”, Teatr PAPAHEMA („Skłodowska. Radium Girl”), Teatr Delikates („B 612”), Teatr ANIMAGIA („Karczma pod Białym Łabędziem”) oraz A3 Teatr w happeningu „Zmysły”.
Perspektywy – 9 Hills Festival to także instalacje. W tym roku m.in. „Nad głowami” (instalacja świetlna z dziesiątek abażurów nad ul. Grudziądzką), „Bukoteka” (instalacja z przekwitłych tomów, którym nadano nowe życie) „Struktura-Tekstura” (rzeźba z tektury w nocnej scenerii, animowana na żywo przez artystów z Eyecandy Visual), czy „Partytura” Dariusza Makaruka (audiowizualny instrument interaktywny, pozwalający stworzyć obraz inspirowany twórczością Jana Tarasina).
6 Bram Czasu i nowy mural
Jak co roku, podczas trwania festiwalu, na jednej ze ścian kamienic starego miasta zostanie odsłonięty mural (w tym roku projekt nawiąże do historii chełmińskiego introligatora Franciszka Malinowskiego, a mural wykona Mikołaj Rejs).
Będzie można odwiedzić także jedną z sześciu Bram Czasu, czyli otwartych podwórek starego miasta, animowanych przez lokalnych artystów.
Do dyspozycji mamy:
„Krok w chmurach” (podwórko, na którym uczestnicy 9HF poczują się jak w niebie),
„Atelier fotografa” (sentymentalna podróż do czasów, kiedy zdjęcia miały większą wartość oraz inne znaczenie – tam można będzie oglądać stare zdjęcia i sprzęty oraz wziąć udział w sesji po wcześniejszej stylizacji),
„Złote podwórko opowieści” (przestrzeń słowa i wypoczynku, a w niej spotkania z gośćmi z bliska i z daleka oraz czytanki przy akompaniamencie egotycznych instrumentów),
„Folkowe podwórko” (żywiołowa muzyka, regionalne stroje i niepowtarzalna atmosfera oparta na wspólnej zabawie),
„Podwórko kolorów” (niebo wypełnione kolorem nad jednym z najbardziej urokliwych podwórek w mieście),
„Laba za murami” (sielski luz i relaks w cieniu zabytkowych murów obronnych).
KIDS ZONE
A na jakie wydarzenia w ramach festiwalu powinni szczególnie zwrócić uwagę rodzice z dziećmi?
– Festiwalowi co roku towarzyszy strefa działań, dedykowana zwłaszcza dzieciom i rodzicom z dziećmi (KIDS ZONE). To m.in. spektakle, warsztaty i inne działania twórcze – mówi w rozmowie z sisandkids.pl Klaudia Peplińska, rzeczniczka Perspektywy-9 Hills Festival.
–Wśród tegorocznych propozycji dla najmłodszych są m.in. spektakle „Calineczka” Teatru Barnaby i „Czarno na białym” Teatru Agrafka, warsztaty twórcze z Magdaleną Kosek czy interaktywny „Fortepian Szymon” Nicolasa de la Vegi – połączenie rywalizacji i edukacji, fantastyczna zabawa dla najmłodszych, która pozwala ćwiczyć pamięć i słuch. Dodatkowo m.in. gra miejska dla dzieci, młodzieży i całych rodzin, atrakcje czekające we wspomnianych Bramach Czasu i warsztaty lampionów z A3 Teatr, które już w sobotni wieczór zabierzemy na nocną paradę z lampionami – wylicza Peplińska.
Wolontariusze i przygotowania
Rzeczniczka pytana, jak długo trwają prace nad festiwalem, odpowiada, że cały rok.
– O każdej edycji myślimy od razu po zakończeniu poprzedniej. Na tym wczesnym etapie zwykle staramy się podsumować to, co udało się zrobić, co się spisało, co należy rozwinąć, nad czym popracować. Wytyczamy sobie wtedy nowe cele i snujemy plany na kolejny rok – tłumaczy.
Jak dodaje, pierwsze spotkania robocze odbywają się zwykle zimą, w okolicach początku roku, a z każdym kolejnym miesiącem działania stają się coraz bardziej intensywne. – Wczesna wiosna to już czas poważnych spotkań – mówi Peplińska.
Festiwal nie udałby się bez ogromnego wsparcia sztabu osób.
– Zdecydowana większość z nich to mieszkańcy miasta – wolontariusze, animatorzy. W poprzedniej edycji w organizację festiwalu aktywnie zaangażowało się ponad 200 ludzi z Chełmna! Szczególnie wyjątkowe w tym aspekcie są Bramy Czasu, czyli towarzyszące festiwalowi od pierwszej edycji otwarte podwórka starego miasta. Właściciele podwórek udostępniają nam swoje prywatne przestrzenie i przez trzy dni działania animacyjne prowadzą w nich lokalni animatorzy, artyści, stowarzyszenia. W ten sposób bramy podwórek otwierają się dla tysięcy uczestników festiwalu. Często są to przestrzenie, do których także mieszkańcy miasta zaglądają po raz pierwszy, bo na co dzień nie mają takich okazji. To wyjątkowa szansa odkrywania nieznanych zakątków miasta lub doświadczania ich w nieznanych odsłonach -mówi Klaudia Peplińska.
To co, będziecie na 9 Hills? 😉 Jeśli nie uda Wam się dotrzeć do Chełmna 9-11 sierpnia, zobaczcie chociaż kilka zdjęć Rafała Skoczylasa z poprzednich edycji festiwalu:
Spodobał Ci się wpis? Skorzystałaś/eś? Zostaw ślad i udostępnij.
Nie chcesz, by ominął Cię kolejny tekst? Polub sisandkids.pl na Facebooku
i obserwuj nas na Instagramie. Tam najwięcej zdjęć z ciekawych miejsc, wydarzeń i relacje na stories.
No i zasubskrybuj kanał sisandkids.pl na YouTubie. Tam wkrótce nowe wideo:)
CZYTAJ TEŻ:
KULTURALNIE Z DZIECKIEM WE WROCŁAWIU. INSPIRACJE NA SIERPIEŃ
ZAGRODA KOCIEWSKA, NIEDALEKO TRÓJMIASTA- POMYSŁ NA RODZINNĄ WYCIECZKĘ
Leave A Reply